Our Sample Works

Essay-Samples offers to evaluate samples of various types of papers. We have gathered all of them to show you the qualification and high professional level of our writers.

Sample banner

Accounting exam

0 / 5. 0

Accounting exam

Category: Coursework

Subcategory: Accounting

Level: College

Pages: 1

Words: 275

Name
Instructor
Course
Date
PART A
Question 1
Details Amount
1-Oct Opening Balance $1,200.50
6-Oct Deposit $300.00
12-Oct Paid Phenom -$382.65
16-Oct Deposit $400.00
28-Oct Paid Opus -$185.99
31-Oct Paid Penton, Inc. -$88.92
Closing balance $1,242.94

Question 2
(100%- 18%) * (100%-2%)
=0.82 * 0.98
=0.8036
1 -0.8036 = 0.1964 or19.64%
discount = $1400* 0.1964 = $ 274.96
net cost price – discount
= $ 1400 – $274.96
= $1125.04
Single EQ rate is 18 %
=$1400 -18%
= $1148.
Amount of trade discount is
=$1400 – $1125.04
=$275.96
Total price – trade discount = net price
= $1400 -$275.96
= $1125.04
Question 3
Year 1: $25000*0.2=$ 5000
Year 2: $ 20000*0.2=$ 4000
Total depreciation expense= $5000+4000
=$ 9,000
Book value= 25000-9,000
=$16,000
PART B
Question 1
Increase by 1/3
1/3 of 144,600
Increase =48,200
Sales for new year= 144,600+48200
= $192,800
Question 2
If the beds produced in shift 1 is x
then beds produced in shift 2 will be 5*x which is 5x
x+5x = 240
=>6x =240
x=40
bed produced in shift one =40
bed produced in shift 2 = 200
Question 3
Income before taxes=$ 60,000
Taxes=45%
45%*60,000= 27,000
60,000-27000
= $33,000
Question 4
=$85.00*(100-45%)
=$46.75
Question 5
=9,000*110.5%
=$9,945
Question 6
Note days = 120
Due Date = May 12 + 120 days
= 09-Sep
Gap between due date & Discount date
= [09-Sep] – [8-Jul]
= 63 days
Discount rate for 63 days
= Interest rate per annum * 63/ 365
= 9% * 63/365…

Free Accounting exam Essay Sample, Download Now

Don’t waste time!

Order Original Essay on the Similar Topic

Get an original paper on the same topic

from $10 per-page